Shakespeare i jego wpływ na teatr

William Szekspir: poznajmy go bliżej

Mówiąc o teatrze, nie sposób nie wspomnieć o twórcy najbardziej znanych dzieł dramatycznych, które na deskach teatrów całego świata wystawiane są do dzisiaj. William Szekspir – bo to właśnie o nim będziemy mówić – na stałe wpisał się w krajobraz teatrów.

Czego dotyczą dzieła Szekspira?

Działalność twórcza Szekspira przypadła na drugą połowę XVI wieku. Tworzył on w Anglii. Jego dzieła dotyczyły człowieka i jego natury. Koncentrował się na emocjach, namiętnościach, postawach. Na szczególne podkreślenie zasługuje to, że dzieła Szekspira są ponadczasowe. Ich przekaz jest aktualny do dzisiaj. Z pewnością to między innymi ta cecha sprawiła, że teatr nadal tak chętnie sięga po dzieła Szekspira.

Wpływ Szekspira na teatr

Szekspir wywarł ogromny wpływ na teatr. To właśnie jemu zawdzięczamy złamanie reguły trzech jedności. W jego utworach akcja jest wielowątkowa. Miejsce akcji wielokrotnie się zmienia. Dzięki temu przedstawienia się jeszcze ciekawsze.

Sława i uniwersalny przekaz dzieł Shakespeare-a sprawia, że można je zobaczyć niemalże we wszystkich teatrach świata. Również w Teatrze Wielkim im. Moniuszki z Poznania, sztuki tego genialnego dramaturga są regularnie wystawiane.

Głosuj
[Wszystkie: 0 Średnia: 0]

Dodaj komentarz