Teatr Poznań

Historia polskiego teatru w Poznaniu

Poznań od XIX wieku stał się drugą stolicą sceny teatralnej w Polsce. Można powiedzieć, że teatr w tym mieście rozwinął się na przestrzeni lat do tego stopnia, że stał się najważniejszym ośrodkiem sztuki teatralnej, zaraz po Warszawie i jest nim również obecnie.

Powstanie teatru w Poznaniu

Pierwszym teatrem, który powstał w Poznaniu, był Teatr Polski. Była to pierwsza, odrębna placówka tego typu, nie licząc teatrów działających na dworach. Ufundowali go mieszkańcy Poznania. W kolejnych stuleciach zaczęły powstawać inne teatry o urozmaiconym repertuarze. Początkowo skupiano się na wystawianiu sztuk klasycznych. Później w repertuarach pojawiła się na stałe również opera. Scena operowa rozwijała się dzięki Teatrowi Wielkiego im. Moniuszki, znanego w kraju teatru operowego.

Teatry w Poznaniu

Obecnie w Poznaniu działa ponad 20 teatrów. Każdy prezentuje swój autorski repertuar. Teatry te są atrakcją nie tylko dla mieszkańców Poznania, ale również dla turystów licznie odwiedzających to miasto. Scena teatralna w Poznaniu to między innymi: spektakle muzyczne, teatr tańca, sztuki klasyczne, czy nawet teatr animacji.

Głosuj
[Wszystkie: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz