Uniwersalizm teatrów

Uniwersalizm to prawdziwa siła teatru

Co nas przyciąga do opery? Dlaczego odwiedzamy teatr? Czasami może to być po prostu chęć znalezienia rozrywki, ponieważ jak by na to nie patrzeć, repertuar teatru jest zawsze stworzony w taki sposób, by zainteresować odbiorcę i sprawić, aby wybrał właśnie to miejsce, a odrzucił opcje alternatywne. Nie da się mimo wszystko wytłumaczyć roli teatrów w naszym życiu jedynie rozrywką. Znacznie ważniejsze jest tutaj poszukiwanie zrozumienia.

Teatr lustrem świata

Antyczny teatr dążył do tego, by pokazać tragizm ludzkiego życia poprzez zderzanie go z sytuacjami bez wyjścia. Z sytuacjami, w których istniały tylko złe rozwiązania i decyzje, które mogły prowadzić jedynie do negatywnych konsekwencji. Najlepszym dostępnym wyborem było mniejsze zło, które nawet nie próbowało udawać, że złem nie jest. We współczesnych teatrach aż tak daleko posunięty tragizm nie jest elementem dominującym, ale siła teatru wywodzi się z tego, że przeciwstawia on nas nam samym oraz społeczeństwu, w którym żyjemy. Teatr to prawda, a co najmniej jej wycinek.

W repertuarze Poznańskiej Opery znajduje się wiele widowisk, które trafią w gust każdego miłośnika przedstawień teatralnych i operowych – https://opera.poznan.pl/pl/repertuar

Głosuj
[Wszystkie: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz