Poznań teatry

Poznań miastem teatrów

Długoletnia tradycja

W Poznaniu od lat działają liczne teatry. Funkcjonuje tu kilkanaście scen zawodowych i amatorskich ożywiających kulturalne życie miasta. Najstarsze z nich to:

  • Teatr Polski, który powstał w 1875 roku. Jego budowa została sfinansowana wyłącznie ze składek publicznych. W czasach zaborów poznaniakom zależało na podkreśleniu narodowego charakteru instytucji, stąd słowo „polski” zawarte w nazwie i wyryte na budynku hasło: „Naród sobie”.
  • Teatr Wielki potocznie zwany operą. Wzniesiono go w stylu neoklasycznym, w pierwszej dekadzie XX wieku. Charakterystycznym elementem budynku jest figura Pegaza umieszczona na dachu. Scena słynie z klasycznych oper i nosi imię wybitnego twórcy tego gatunku – Stanisława Moniuszki.
  • Teatr Nowy mimo nazwy powstał ponad 40 lat temu. Pełnił funkcję opozycyjnego ośrodka w czasach PRL-u, słynął ze sztuk, które potrafiły przechytrzyć obowiązującą cenzurę. W 1992 r. na tamtejszej scenie zmarł Tadeusz Łomnicki, wkrótce potem teatr przybrał imię słynnego aktora.

Nowoczesna kontynuacja

Choć teatry z długą historią mają się dobrze i co roku wzbogacają swoje repertuary o nowe tytuły, w Poznaniu działają również młodsze instytucje, które z powodzeniem kontynuują miejską tradycję teatralną. Można tu wymienić:

  • Teatr Muzyczny, jak sama nazwa wskazuje, na jego deskach są wystawiane komedie i inne spektakle, których nieodzowną częścią jest warstwa muzyczna.
  • Polski Teatr Tańca posiada międzynarodową sławę i zatrudnia najwybitniejszych tancerzy z całego świata. Spektakle o nowoczesnym charakterze przyciągają szeroką publiczność.
  • Teatr Animacji wychodzi na przeciw potrzebom młodego widza. W repertuarze teatru można znaleźć szeroki wybór spektakli skierowanych dla dzieci i młodzieży szkolnej.
Głosuj
[Wszystkie: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz